54 Yıllık Göl Yok Oldu

Son yıllarda suların önemli bir kısmını kesenek, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü’ndeki çekilmenin boyutu rakamlara yansıdı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden 1959’dan bu yana su seviye ölçümleri yapılmaya başlanan Burdur Gölü’nde su kotunun en yüksek olduğu seviye 1970 yılı Mayıs ayında 857,62 metre olarak ölçüldü. Bu ilerlemeden itibaren su seviyesindeki önemli düşüşler gözlenen Burdur Gölü’nde su kotu 2024 Şubat’ta yapılan ölçümle 837,33 metre kotuna inerek, 20,29 metre düştü. 54 yılda göl hacmi 7 bin 426 hektometreküpten yüzde 47’lik düşüşle 3 bin 952 hektometreküpe geriledi. Burdur Gölü’nde son 5 yıldaki su kaybı ise 2,81 metre oldu. 2019 Şubat ayından itibaren 840,14 metre olan su seviyesi, 2024 yılı Şubat ayında ise 837,33 metre olarak ölçüldü. Su seviyesindeki düşüşle birlikte göl, Halk Plajı’nda bir zamanlar tekne turlarının yapıldığı iskeleden yaklaşık 25 metre uzaklıkta.

GÖL BESLENEMİYOR’

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Gülle, bölgede yaşanan genel su kalıntılarının önce akarsulara, sonra göllere ve nihayetinde yer altı sularına yansıdığını söyledi. Gülle, “Burdur Gölü ve artık diğer göllerde susuzluk artık sinyal veriyor, acı acı siren çalıyor. Gölün havzasında suya olan talep o kadar artan ki göl beslenemiyor. Sonuç olarak, bütün veriler ortaya koyduğumuzda, Burdur Gölü’ndeki bu azalışın bu yüzyıl içerisinde aralıklarlasi artık mümkün görünmüyor. Giderek küçülen bir göle alışmamalıyız artık” dedi.

‘KURAKLIK DOĞADAN, SUSUZLUK İNSANDAN KAYNAKLANIR’

Son yıllarda yaşanan aşırı sıcaklıklar, yağış oluşumu ve yoğun yer altı suyunun bütün sucul sistemlerin dengesini bozduğunu vurgulayan Prof. Dr. İskender Gülle, “Hidrolojik sistem değişiklikleri sadece doğal hayatı değil, tarım ve ekonomiyi de tehdit ediyor hale geldi. Artık günümüzde susuzluk sadece yağışlara bağlı bir olay olmaması ortaya çıktı. Aynı zamanda susuzluk insanların su kullanım koşullarının bir sonucu haline geldi. Yani kuraklık doğadan, susuzluk insandan geliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x