Sol Parti Sözcüsü Önder İşleyen’den hakkında açılan soruşturmaya tepki

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sol Parti Sözcüsü Önder İşleyen’in son yedi yılda yaptığı konuşma ve yazdığı yazıları gerekçe göstererek soruşturma başlattı. “Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamakla” suçlanan İşleyen, ifadesini verdi.

ANKA’nın haberine göre, İşleyen soruşturma kapsamında, hakkında hazırlanan 80 sayfa rapordaki her andan gurur duyduğunu belirterekşunları söyledi:

“Bu soruşturma şahsıma yönelik bireysel soruşturma olmanın ötesinde parçası olduğum, Sözcülük görevini yürüttüğüm Sol Parti’nin mücadelesine ilişkin bir soruşturmadır. Sol Parti, AKP’ye karşı mücadelenin onurunu taşıyan bir parti. Devrimci mücadelenin 50 yıllık birikiminin onurunu taşıyan bir parti.

‘HER ANINDAN GURUR DUYUYORUZ’

Onların 7 yıl geriye giderek 80 sayfa bir raporla ortaya koydukları her an ile gurur duyduğumuzun herkesin bilmesini isteriz. Çünkü bu mücadelemiz ülkeyi bir avuç sömürücünün, soyguncunun eline teslim etmeme mücadelesiydi. Bu mücadelemiz memlekete sahip çıkma; onu parsel parsel satanlara, birikimlerini elden çıkaranlara, yerli yabancı tekellere peşkeş çekenlere bir karşı duruştu. Bu ülkenin gençlerinin, kadınlarının geleceğini çalan, onlar üzerindeki faşist baskılara karşı bir duruştu. Mücadelemiz emekçileri sürükledikleri sefalete ve açlığa karşı bir mücadeleydi. Bunun tamamının elbette arkasındayız.

‘MÜCADELEMİZİN NE KADAR HAKLI OLDUĞUNUN İSPATI’

Bu soruşturmanın kendisi bile mücadelemizin ne kadar haklı olduğunun yeni bir ispatından başka bir şey değildir. Kararlılığımız devam edecek, elbette ki ülkenin emekçilerinin, ezilenlerinin haklarını ve geleceğini kazanma mücadelesini ileri taşıyacağız. AKP’nin şimdi yukarıdan aşağıya bütün bir toplumu baskılayarak rejimi derinleştirme çabaları karşısında onların saldırdığı her mevziiyi bir direniş mevziisine çevirerek mücadelemiz devam edecek. Bu tür soruşturmalar bizim kararlılığımızı pekiştirir, mücadelemizin haklılığını ortaya koyar. Mücadeleye devam.”

‘HİÇBİR EYLEM SUÇ UNSURU TAŞIMIYOR’

Dosya içeriğinde suç olarak gösterilen eylemlerin suç unsuru taşımadığını söyleyen İşleyen’in avukatı Gizem Özden ise soruşturma hakkında şunları söyledi:

“Müvekkil hakkında terör savcısı bir soruşturma başlatmış, bu soruşturma dosyası ayrılarak özel soruşturma bürosuna gönderilmiştir. Müvekkil bu kapsamda Cumhurbaşkanına hakaret ve Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama suçlamalarından ifadesini vermiştir.

Suçlamaların neredeyse tamamı iktidarın politikalarını teşhir eden açıklama ve konuşmaları içeriyor. Dosya içeriğinde suç olarak gösterilen hiçbir eylem suç unsuru taşımıyor. Başlatılan soruşturma ile yalnızca Önder İşleyen’i değil esasen Sol Parti’nin politikalarını, eylemlerini yargılamak istiyorlar. Soruşturmanın 7 yıllık bir süreci kapsadığı da göz önüne alınırsa zorlama şekilde suç yaratmaya çalışarak Sol Parti’nin siyasi faaliyetlerini engellemek istiyorlar. Adeta siyasi hiçbir faaliyet yürütme, sessiz sedasız bir köşede dur diyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x