Faizsiz evlilik kredisinde yaş ve gelir şartı belli oldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “faizsiz evlilik kredisi” olarak bilinen 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi imkanı sunacak Aile ve Gençlik Fonu hakkında yaş sınırını 18-29 olarak bildirdi. Programa başvuracak adayların gelir toplamının 2 brüt asgari ücreti geçmemesi gerektiğini duyuran Göktaş, çiftlerin en az 2, en fazla 6 aylık evli olmaları şartının da aranacağını belirtti.

AİLE VE GENÇLİK FONU’NDA YAŞ SINIRI 18-29 ARASI

Göktaş, kabine toplantısının ardından Aile ve Gençlik Fonu’na başvuruların 15 Şubat itibarıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının internet sitesinden alınacağını belirtti. Pilot bölge olarak depremin olumsuz etkilediği kentlerin programda öne alınacağını hatırlatan Göktaş şunları söyledi:

“İlk etapta Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki gençlerimizin başvurularını alacağız. İlerleyen süreçte ise programı tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız. Gençlerimizin hem evlilik hayallerine hem de farklı projelerine destek olmayı hedefledik. Aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkanı sunacağız.

Gençlerimiz bu destekle aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecek. Programın ekonomik destek kısmıyla başvurusu onaylanan kişilere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak. Fonda biriken parayla orantılı şekilde süreci yürüteceğiz.”

Başvuru şartlarında yaş kriteri olup olmadığının sorulduğu Göktaş, “Yaş gruplarına ilişkin incelemeler yapıldı. Fondan faydalanmak isteyen gençlerimizin başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında yani 30 yaşından gün almamış olması gerekiyor.” diye konuştu.

“ÇİFTLERİN GELİR TOPLAMI 2 BRÜT ASGARİ ÜCRETİ AŞMAMALI”

Başka bir gazetecinin fondan yararlanmak isteyenlerin gelirlerine yönelik bir kriterin olup olmadığına yönelik sorusuna Göktaş, “Yoğun fizibilite çalışmaları yapıldı, uluslararası kriterler incelendi. Çok sayıda gencimizin söz konusu fondan yararlanması için çiftlerin gelir toplamının brüt 2 asgari ücreti aşmaması gerektiği yönünde bir kriter belirlendi.” yanıtını verdi.

EN AZ 2 AY EN FAZLA 6 AY EVLİ OLMALI

Fondan yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah gününe en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olması gerektiğine işaret eden Göktaş, başvuruların özenle değerlendirileceğini söyledi. Değerlendirmelerin ardından gerekli şartları taşıyanların fondan yararlanacağını aktaran Göktaş, “Fondan yararlanacak gençlerimizin Bakanlığımızın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanması ve evlilik sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmesi gerekiyor. Bu fonla Türkiye’nin yeraltı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerimizin geleceğine yatırım yapacağız.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x