Ahmet Taşgetiren: Şükredin ki emekliler eylem yapmıyor, yapsaydın herhalde “Asrın Yürüyüşü” olurdu!

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, emeklilerin hak ettikleri hayatı yaşayamamalarının sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu belirttiği bugünkü yazısında, “İnsanlar çalışırken kestiğimiz paraları ne yaptık?” diye sordu. Taşgetiren, “Şükredin ki emekliler eylem yapmıyor. İstanbul’dan Ankara’ya doğru şöyle bir ’Emekliler yürüyüşü’ yapılsaydı, herhalde ’Asrın Yürüyüşü’ olurdu. Bunu da Türkiye’ye Cumhur İttifakı yönetimi kazandırmış olurdu” dedi.

Bugünkü köşesine emeklilerin sorunlarını taşıyan Taşgetiren, 16 milyon emeklinin çalışarak ve prim ödeyerek hak ettiği refahın bütçeye yük gibi görüldüğünü söyledi. Taşgetiren, AKP’nin 22 yıldır ülkeyi yönettiğini ve sorumluluğu başkalarına atamayacağını ifade etti.

Taşgetiren’in “Emekliler yürüyüşü olabilir mi?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Emekli dediğiniz insanların sayısı 16 milyonlarda… Hesap ’Bin lira versek 16 milyar yapıyor’ tarzında yapılıyor. Emekli, ‘bütçeye yük’ gibi değerlendiriliyor. Sanki yönetim, ’nasıl baş edeceğiz bu emeklilerle?’ gibi bir yaklaşım içinde… Aslında asgari ücretle çalışan milyonlarca insanla nasıl baş edileceği de bir mesele. Aslında milyonlarca işsizle, hem de üniversite mezunu genç işsizle nasıl baş edileceği sorunu var.

İyi bir ekonomi yönetimi, daha doğrusu, eğitimini, sosyal politikaları dengeli biçimde götüren bir genel yönetim, bütün bunları düşünür, planlar ve bir gün, İliç’teki siyanürlü toprak dağının göçmesi gibi bir duruma ülkeyi karşılaştırmazdı.

Almanya’nın, herhangi bir Avrupa ülkesinin emeklisi neden sürünmüyor? Gurbetçi adam Almanya’dan aldığı 900 euroluk(30 bin tl) işsizlik maaşı ile gelip Türkiye’de ‘Bak ben böyle yaşıyorum’ diye hava atıyor.

Niye biz doğru – dürüst bir emeklilik yaşatamıyoruz insanlarımıza?

İnsanlar çalışırken kestiğimiz paraları ne yaptık?

İktidardan söz ettiğimizde 22 yıldan söz ediyoruz. Yani ülkenin 22 yılını yöneten bir kadrodan… Artık sorumluluğu öncekilere atma hakkı yok kimsenin. Ne varsa, bu kadronun eseri. Bir önceki, ondan önceki, ondan önceki de sizdiniz, sizin tayin ettiklerinizdi… Hele ekonominin yanlış yollara saptığı 2013’ten sonra hep Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı…

Emekliler ancak sürünme şartlarında bir hayata mahkumsa, bunca işsizlik varsa, bunca insan asgari ücret şartlarında kıvranıyorsa başkalarına değil, kendinize bakmalısınız.

Şükredin ki emekliler eylem yapmıyor. İstanbul’dan Ankara’ya doğru şöyle bir ’Emekliler yürüyüşü’ yapılsaydı, herhalde ’Asrın Yürüyüşü’ olurdu. Bunu da Türkiye’ye Cumhur İttifakı yönetimi kazandırmış olurdu.”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x